یوگا

یوگا وال یا دیواره یوگا

یوگا وال ، دیواره یوگا

اساس یوگاوال

استفاده از یک دیوار جهت حمایت و رسیدن به تعادل در حین انجام آساناها در نوع خود مطلب جدیدی نیست اما تدابیری که یوگی ها برای ساخت یک دیوار مخصوص به خود اندیشیده اند موجب شده تا دیواره یوگای فعلی با دنیایی از قابلیت های جدید در دست باشد.
یوگا وال در اصل به وسیله ی بی.کی.اس آیینگار ابداع شد.زمانی که طناب هایی ساده را به دیواره متصل کرد و برای بهبود در اجرای آساناها از آن بهره برد.

هنرجویان یوگا، فارغ از اینکه در چه سبکی کار می کنند به تأثیرات یک دیوار در حمایت و رسیدن به تعادل واقف هستند، اما شاید بتوان گفت این آیینگار یوگا بوده است که استفاده از دیواره را به عنوان یک سطح جدی از تمرینات تا به امروز به کار برده است.

شاید در ابتدا اجرای وضعیت های گوناگون روی یک دیوار کمی ترسناک به نظر برسد، اما امروزه آخرین مدل های یوگا وال یک وسیله ی کاملا حمایتی و ایمن است که کمک می کند هنرجویان به راحتی و با امنیت کامل و تمرکز بیشتر تمرینات خود را روی آن انجام دهند.

آیا یوگاوال فقط برای یوگی هاست؟

در سال های اخیر پای یوگاوال به باشگاه های فیتنس، پیلاتس، سنگنوردی و حتی خانه ها هم باز شده است. چراکه برای ورزشکاران مختلف کار با یوگاوال می تواند به اندازه ی یک ماساژکامل خوب و مفید باشد و باعث شود تا عضلات و بافت ها آزاد و رها شوند.

برای کارمندان پشت میز نشین هم این دیواره گزینه ی بسیار مناسبی است تا فشار و تنش وارد بر گردن، ستون فقرات و شانه های آن ها از بین برود. پس باید دانست که یوگا وال امروزی درواقع تنها برای یوگی ها ساخته نشده بلکه ابزاری مفرح برای انجام حرکات گوناگون کششی و مفید برای همه ی ورزشکاران و یا هر شخصی است که بخواهد از تمرینات کششی و قدرتی لذت ببرد.
از آنجایی که انجام تمرینات کششی و قدرتی گاه طاقت فرسا و کسل کننده است وجود ابزارهایی که موجب تقویت حس رقابت و بازی در حین انجام این تمرینات باشد گزینه ی بسیار مناسبی برای همه ی ورزشکاران است. به همین دلیل می توان یک یوگا وال را با کمپوس بورد[1]، پگ بورد[2]، دارحلقه، تی آر ایکس[3]، سیمولاتور[4] و ابزارهایی از این دست ادغام کرد تا مجموعه ای بی نظیر و مفرح از ابزارها را برای تمرینات کششی، قدرتی و تمرکزی در اختیار داشت.

هم تمرینی بی صدا

یوگاوال تطبیق پذیری بالایی را به ما ارائه می دهد و کمک میکند تا یوگی بتواند بدون تکیه زدن و فشار آمدن به بدن حالت تعلیق خود را حفظ کند. از این جهت یوگاوال مثل یک هم تمرین خوب عمل می کند چرا که باعث می شود تا بتوان برای مدت بیشتری در حالت های کششی و وارونه باقی ماند و در نتیجه مدت زمان بیشتری خون و انرژی در بدن جریان پیدا می کند.

هنرجویان با تجربه به راحتی متوجه می شوند که یک یوگاوال به آن ها اجازه می دهد تا کارهایی را انجام دهند که بر روی زمین قادر به انجام آن نبودند، مثل سر و ته شدن کامل و معلق ایستادن(حالت بتمن).
همچنین هنرجویانی که دارای ناراحتی های گردن و کمر هستند به راحتی متوجه می شوند که یوگاوال محدودیت هایی که برای انجام حرکات روی زمین داشتند را برطرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.