سنگنوردی

گرایش های رشته سنگنوردی

گرایش های سنگنوردی

 سرطناب(lead)

 عمده ترین گرایش سنگنوردی سالنی است و میتوان گفت سبک استقامتی سنگنوردی است که ورزشکار با درنوردیدن مسیری طولانی و استقامتی با حدود حداقل20 گیره سنگنوردی(در مسابقات سنگنوردی تعداد گیره ها حدود 60 عدد گیره میباشد) خود را به چالش می کشد. حداقل تعداد لازم برای یک صعود سرطناب دو نفر می باشد یک نفر به عنوان حمایت چی و یک نفر صعود کننده. صعود کننده سرطناب را با گره هشت به خود متصل میکند و حمایتچی ادامه طناب را داخل ابزار قفل شونده (giri giri)  می اندازد و به هارنس خود متصل میکند تا در صورت سقوط صعودکننده را مهار کرده و شوک ناشی از آن را نیز خنثی کند. صعود کننده در حین صعود طناب خود را داخل میانی ها (quick draw) می اندازد (اولین کوئیک درا در ارتفاع سه متر می باشد) تا در صورت سقوط یا اتمام صعود توسط آخرین میانی مهار میگردد. در مسابقات lead  امتیاز صعود کننده بر اساس تعداد  گیره های لمس شده توسط شرکت کننده می باشد. در این نوع دیواره های صخره نوردی شکل و عوارض دیواره تعداد گیره و شیب ها میتواند بسته به ارتفاع سالن یا فضای باز و بسته بودن دیواره و عوامل دیگر متفاوت اجرا گردد. در این گرایش افراد مبتدی میتوانند در ابتدای تمرینات خود بسته به نظر مربی صعود خود را به صورت قرقره انجام دهند. به این صورت که در حین صعود نیازی به انداختن میانی ها در مسیر وجود ندارد و طناب از  قبل توسط مربی داخل کارگاه بالا انداخته شده است و صعود کننده در هر جای مسیر که بخواهد از صعود دست بکشد میتواند روی هارنس(کمربند ایمنی) خود بنشیند و حمایتچی او را به آرامی فرود بیاورد. در عکس زیر میتوانید نمونه ای از دیواره سرطناب که طراحی و تولید آن توسط گروه بامداد انجام گردیده را ببینید.

دیواره سنگنوردی سالنی طراحی و اجرا بوسیله شرکت بامداد

دیواره سنگنوردی سالنی طراحی و اجرا بوسیله شرکت بامداد(اشنویه)

بولدرینگ(bouldering)

سبک قدرتی سنگنوردی بولدرینگ نام دارد. دیواره های کوتاه تا حداکثر 5 متر که فرد در یک چالش قدرتی هنر خود را به نمایش می گذارد. در این نوع دیواره ها برخلاف سبک سرطناب و سرعتی که با طناب ایمن می شوند برای برقراری ایمنی فقط از تشک مخصوص سنگنوردی (بولدرپد) استفاده می کنند که می بایست ضربه گیری لازم را برای این ارتفاع داشته باشند.این دیواره ها اکثرا با عوارض و شکل و شیب های متفاوت ساخته می شود و با قراردادن حجم های چوبی یا فایبرگلاس در مسیر سنگنوردان آن ها را به چالش میکشد. در رقابت های سبک بولدرینگ برخلاف سبک سرطناب شخص میتواند چندین تلاش را در مدت زمان مشخص(4 یا 5 دقیقه) داشته باشند و امتیاز فرد بر اساس تعداد مسیرهای تاپ شده و تلاشی که برای تاپ ها کرده مشخص می شود.

 

 

دیواره سنگنوردی بولدرینگ طراحی و تولید شرکت بامداد

دیواره سنگنوردی بولدرینگ طراحی و اجرا بوسیله شرکت بامداد(اجرا شده در شیراز)

سرعت(speed)

سبکی از سنگنوردی است که معیار آن سنجش زمان است. در این سبک نفرات دو به دو روی دو مسیر موازی و مشابه به ابعاد(15*3 متر) به رقابت می پردازند و شخصی که سریع تر مسیر را طی کند به مرحله بعد راه پیدا خواهد کرد. دیواره های سرعت در کل جهان از استاندارد خاصی تبعیت میکنند تا ورزشکاران در هر کجا رقابت مشابهی را تجربه کنند.

سبک سنگنوردی سرعت امروزه در جهان جایگاه خوبی پیدا کرده است و پرچم دار آن در کشور عزیزمان ایران آقای رضا علیپور از سنگنوردان قزوینی می باشد. رکورد ایشان برای طی مسیر 15 متر زمان 5/48 ثانیه می باشد. ایشان لقب سریع ترین مرد عمودی جهان را به خود اختصاص داده است.

دیواره های سنگنوردی سرعت به ابعاد 6*10 متر و ارتفاع 6*15 می باشند که مسابقات برروی دیواره های 6*15 متری برگزار می گردد. این دیواره ها شامل دو لایه موازی 3*15 متر(برای مسابقات گروهی 4 لاین) با شیب دقیق 5- درجه می باشد که 20 سانت از کف زمین فاصله دارد و 0.5 متر بالاتر از ارتفاع 15 متری دیواره نیز پنل های زده می شود که جای نصب تبلیغات یا تابلوی زمانسنج می باشد. رنگ دیواره سرعت خاکستری و دارای رزین و دانه بندی های کوارتز 0.2 تا 0.4 گرانومتری است.یکنواخت بودن سطح و عدم اعوجاج، دقیق بودن شیب دیواره، عدم لرزش پنل ها، فاصله دقیق بین سوراخ ها و… از مواردی است که سازنده باید به اجرای آن تجربه و تسلط  و علم کافی را داشته باشد.گیره های سنگنوردی دیواره های سرعت از رنگ قرمز و می بایست از لحاظ ابعاد و اندازه شکل مطابق با گیره IFSC  باشد. هر مسیر شامل 31 عدد گیره هست که 20 گیره بزرگ پا و 11 گیره کوچک دست دارد.

گروه تولیدی ورزشی بامداد مفتخر است دیواره های سرعت را مطابق استانداردهای جهانی و فدراسیون کوهنوردی وصعودهای ورزشی تولید کرده و برای دیواره هایی که تولید و نصب نموده تاییدیه های لازم را اخذ نموده است.

دیواره سنگنوردی طراحی نوصب بوسیله شرکت بامداد(دیواره سمت راستی یک دیواره سرعت است)

 

دیواره سنگنوردی سرعت

دیواره سنگنوردی سرعت طراحی و تولید بوسیله شرکت بامداد

 

گروه تولیدی ورزشی بامداد پیشرو در امر طراحی و نصب دیواره های سنگنوردی در تمامی گرایش ها، تجهیزات صخره نوردی نظیر گیره های سنگنوردی و  حجم های سنگنوردی، تجهیزات بدنسازی چوبی، آمادگی همکاری با کلیه ارگان ها، باشگاه های ورزشی، مهدهای کودک، مدارس، مراکز بازی کودک و … را دارا می باشد.برای مشاهده برخی از پروژهای دیواره سنگنوردی انجام شده توسط گروه بامداد اینجا کلیک کنید.

استفاده از نوشته های این مقاله تنها با ذکر منبع مجاز است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.